Cała Polska czyta z Babą cz.1.

Tymi słowami chciałabym zacząć cykl poświęcony książkom. Zmieniłam koncepcję, zamiast wrzucać jeden elaborat na temat wielu książek postanowiłam wrzucić kilka mniejszych elaboracików, z których każdy będzie omówieniem jednej lub dwóch pozycji. Wybaczcie więc zamieszanie, ale myślę, że tak będzie bardziej wartościowo. Będę też te książki oceniać w skali, bo co to za recenzja bez oceny? 😉 Pamiętajcie jednak, że jest to moja subiektywna ocena i zawsze macie prawo się z nią nie zgodzić. Chciałabym Was jednocześnie zaprosić do podrzucania tytułów do zrecenzowania lub podsyłania własnych recenzji gdybyście chcieli się nimi podzielić. W końcu chodzi o wymianę doświadczeń i dzielenie się wiedzą.

Zanim przejdę do książki chciałabym przedstawić Wam skalę oceny. Będą to pętelki 😉, od jednej do pięciu. Jedna pętelka oznaczać będzie, że owszem można przejrzeć, ale po co to sobie robić. Pięć pętelek to dla mnie absolutny must have.

Zaczniemy lekko miło i przyjemnie od książki według mnie mocno niedocenianej. Lean dla bystrzaków. Wydanie II autorstwa Bruce’a Williamsa i Natalie J. Sayer. Zawsze, gdy ktoś mnie pyta od czego zacząć to polecam tą książkę. Ma sporo zalet dla osób, które dopiero ruszają w swoją przygodę z Lean.

Jest napisana zrozumiałym językiem. Teorie przedstawione są w zjadliwy sposób, podparte przykładami więc nie ma problemu ze zrozumieniem tematu. Samo skonstruowanie tej książki ułatwia poruszanie się. Na samym początku dostajemy bowiem rozdział o tym co możemy w niej znaleźć, objaśnienie ikon, które będą nam towarzyszyć, na co zwracać uwagę.

Zaczynamy od historii i podłoża Lean. Możemy się dowiedzieć skąd Lean się wywodzi oraz z jaką terminologią możemy się spotkać. Co najważniejsze w książce jest nacisk na to, że Lean zaczyna się od oceny i zmiany kultury organizacji. Nie skaczemy od razu w narzędzia, książka prowadzi nas po kolei przez wszystkie stadia. Jak wprowadzać zmianę, rozwijać pracowników, podejście finansowe. Oczywiście jest to forma pigułkowa, nie znajdziemy tu bardzo szczegółowych i rozbudowanych opisów a bardziej zwięzłe, które mają nas zachęcić do zgłębienia tematu.

Książka też pozwala nam zrozumieć jak ważna w Lean jest perspektywa klienta. Jak definiować wartość dodaną, jak szukać jej w procesie. Znajdziemy tu więc również informację na temat mapowania strumienia wartości. Opisane są poszczególne kroki, wraz z wyjaśnieniem i przykładami. Na pewno nie będziemy w stanie zrobić mapy samodzielnie po przeczytaniu tej części, ale pozwoli nam ona zrozumieć istotę mapowania.

Mamy też całą część poświęconą najbardziej znanym i popularnym narzędziom Lean. Są one pogrupowane w zależności od obszaru, w którym można je wykorzystać. Do każdego z nich jest również dedykowany przykład.

Znaleźć tu też możemy opis przedsiębiorstwa Lean oraz praktyczne przykłady zastosowania w różnych branżach. Jest to niezwykle ciekawa część, dla mnie historię wdrożeń i zmian są zawsze najbardziej interesujące i dają mi najwięcej wartości. Całość kończy się zbiorem najlepszych praktyk i zagrożeń, a także słowniczkiem z najważniejszymi pojęciami.

Jak widzicie jest tu wszystko czego potrzeba na start. Dlaczego zaznaczam, że na start? Bo tak jak już wspomniałam wcześniej nie są to szczegółowe i rozbudowane opisy. Jest to zbiór najważniejszych informacji w pigułce. Za to forma sprzyja zachęceniu czytelnika do zagłębienia się w tematy Lean. Moja książka przeszła już przez wiele rąk właśnie z takim założeniem. Póki co działa, więc jeśli poszukujecie czegoś na początek, albo chcecie rozpocząć zmianę w swoim zespole to możecie śmiało wesprzeć się tą książką i np. udostępnić ją pracownikom. Jako punkt wyjścia sprawdzi się idealnie, bo przede wszystkim nie odstrasza a to myślę na początku każdej zmiany jest najważniejsze.

Książkę tą oceniam wysoko, też przez jej zdolność do zarażania Leanem😊

Dla mnie 4 pętelki.

Dajcie znać w komentarzach czy znacie tą książkę, podzielacie moją opinię czy kompletnie się nie zgadzacie. Może macie swoje typy książek na start?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *