Cała Polska czyta z Babą cz.3.

Wracamy do serii książkowych polecajek. W tym wpisie chcę Wam opowiedzieć o książce, którą upolowałam na profilu Niech Lean będzie z Wami. Przy okazji, jeśli jeszcze Was tam nie ma to nadróbcie ten niewybaczalny błąd 😉. Książka zdecydowanie różni się od tych, które pojawiły się u mnie do tej pory. Nie jest to typowa opisówka narzędzi i metod, ale znajdziecie tam dużo przydatnej wiedzy podanej w przyjemny sposób.

Czytaj dalej Cała Polska czyta z Babą cz.3.

Zrób to inaczej.

Pandemia powoli nas opuszcza i życie zaczyna wracać do normy. Dostałaś, dostałeś zadanie. Zrób warsztat, szkolenie z tematu X. Nie musi to być Lean, chociaż chyba oczywistym jest że to na nim będę się opierać 😉. W każdym razie jest grupa a Twoje zadanie to ją przeszkolić, przekazać jej wiedzę z danego tematu. Można to zrobić na wiele sposobów. Możesz niczym najgorzej wspominany wykładowca wrzucić treść na slajdy i czytać ją przez dwie godziny. Możesz też zrobić to inaczej a o tym co to znaczy postaram się opowiedzieć w tym wpisie.

Czytaj dalej Zrób to inaczej.

Jak to jest z tym Problem Solving? Cz.3

No to kończymy tą nierówną walkę 😉.  Oddaję Wam ostatni, przynajmniej na razie, wpis o Problem Solving. Było o definiowaniu problemu, było o poszukiwaniu przyczyny źródłowej, przyszła pora na rozwiązania. Można by pomyśleć, że przecież jak mamy przyczynę źródłową to co to za problem wymyślić rozwiązanie?! W niektórych przypadkach faktycznie tak jest, rozwiązanie przychodzi praktycznie samo. W złożonych problemach, które angażują przykładowo większą ilość działów, rozwiązanie może już nie być tak intuicyjne.

Czytaj dalej Jak to jest z tym Problem Solving? Cz.3

Jak to jest z tym Problem Solving? Cz.2

W poprzednim wpisie dotyczącym Problem Solving spróbowałam przybliżyć Wam od czego zacząć. Było też sporo o istocie znalezienia przyczyny źródłowej w celu skutecznego rozwiązania problemu. Link do tego wpisu znajdziecie poniżej w ramach przypomnienia. W tym wpisie natomiast chciałabym, zgodnie z zapowiedzią pokazać Wam narzędzie do jej ustalenia. Jest ich rzecz jasna więcej niż jedno, ale pozwólcie, że przedstawię Wam to, z którego najczęściej przyszło mi korzystać. Nie twierdzę, że jest najlepsze nie twierdzę też, że jest najprostsze jest jednak skuteczne o czym mam nadzieję uda mi się Was przekonać.

Czytaj dalej Jak to jest z tym Problem Solving? Cz.2

Narzędzia wspierające walkę z chaosem

Dla tych, którzy nie mieli jeszcze okazji obejrzeć i posłuchać, zapraszam serdecznie. Webinar przygotowany dla projektu Time Keepers, w którym opowiadam o narzędziach pomocnych w planowaniu i mam nadzieję realizacji zadań oraz jak mogą się one przydać w naszym codziennym życiu. W sekcji “Materiały do pobrania” znajdziecie szablony narzędzi omawianych w tym materiale. Pobierajcie i używajcie do woli!

Jak to jest z tym Problem Solving?

Rozwiązywanie problemów to jedno z głównych zadań w Lean i Zarządzaniu. W ostatnim wpisie wspomniałam o tym aspekcie jednak zdecydowanie zasługuje on na rozwinięcie. Problemy, czy jak to się modnie mówi wyzwania 😊 pojawiają się zawsze niezależnie od tego w jakim środowisku pracujemy. Czy jest to produkcja czy usługi jest to najzwyczajniej wpisane w realia. Mimo tego, że są one różne pod względem skali czy wpływu na organizację to podejście do nich powinno być zawsze takie same. Jakie? Mam nadzieję, że uda mi się odpowiedzieć poniżej.

Czytaj dalej Jak to jest z tym Problem Solving?