Praktyka czyni mistrza! Zeszyt ćwiczeń do Problem Solving.

Kilka razy już wspominałam że lubię otaczać się kreatywnymi ludźmi z pasją. Pobudzają mnie do działania i motywują do rozwoju. Niedawno dowiedziałam się, zupełnie przypadkiem że jedna z takich osób przygotowała fantastyczny zeszyt ćwiczeń. Nie darowałabym sobie gdybym Wam tego nie przedstawiła.

Autorem „Process tool kit” bo tak się ten zeszyt nazywa, jest Tomasz Paczkowski, inżynier z krwi i kości. Absolwent Politechniki Szczecińskiej. W branży produkcyjnej już ponad 10 lat. Pasjonat poszukiwania przyczyn źródłowych. Obecnie jest managerem inżynierów procesu lubiącym niezmiennie ubrudzić sobie ręce na GEMBA. Prywatnie tata trójki dzieci, kibic sportu i autor bloga ttps://bramasportowa.blogspot.com/

I teraz najlepsze, udało mi się namówić Tomka żeby opisał koncepcję stojącą za powstaniem zeszytu, jego cel i zawartość. Wartość na pewno zobaczycie sami 😉 Na samym końcu znajdziecie link do zakupów, enjoy!

Problemy (albo jak kto woli wyzwania) stanowią tę mało przyjemną część naszego życia prywatnego i zawodowego. Pewne z nich znikają samoistnie lub w wyniku niewielkiego nakładu sił. Niektóre zaś wymagają sporego wysiłku zarówno fizycznego jak i umysłowego, uporu, otwartego umysłu, ale przede wszystkim systematyczności. Bardzo przydatna jest też znajomość narzędzi, które mogą wesprzeć naprawę sytuacji oraz pełne wyeliminowanie przyczyn. A jeśli ma się wszystkie pożądane cechy i jeszcze jest się wyposażonym w odpowiednie akcesoria to droga do sukcesu będzie dużo łatwiejsza. 

I tu pojawia się zeszyt „Process tool kit”, który ma stanowić właśnie jeden z elementów wspierających etapy radzenia sobie z problemami. Pomimo tego, że z każdym dniem nasz świat staje się coraz bardziej cyfrowy wciąż jest w nim miejsce na długopis i kartkę papieru (zwłaszcza jeśli tych kartek jest dużo i w dodatku umożliwiają zapisanie wszystkich pomysłów, faktów i obserwacji w jednym miejscu).

Dane szczegółowe:

  • Ilość stron: 151 (w tym 138 stron z szablonami gotowymi do rozwiązania trzech problemów w tym bardzo dużą ilością miejsca na notatki i 13 stron z opisem teoretycznym wszystkich zawartych metod)
  • Rozmiar: A4, grubość: 0,9cm
  • Język: angielski

Zeszyt znajdzie głównie zastosowanie w rękach tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności, szkolą się by zawodowo zajmować się rozwiązywaniem problemów oraz tych, którzy chcą w przyszłości zostać inżynierami produkcji, procesu i jakości (narzędzie może być z powodzeniem wykorzystywane na uczelniach technicznych kształcących przyszłych specjalistów, ale może też być stosowane przez każdego, kto potrzebuje jasnej ścieżki od momentu znalezienia przyczyny źródłowej do wdrożenia środków zaradczych). Zeszyt skupia najpopularniejsze metody wykorzystywane w poszukiwaniu przyczyn źródłowych i ich eliminacji (wybrane subiektywnie przez autora na bazie doświadczenia), dzięki czemu znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach.

Cały proces skupia się na czterech literach I:

ILLUSTRATE – faza opisu problemu z wykorzystaniem jak największej liczby faktów i liczb,

INVESTIGATE – faza odnajdywania przyczyny źródłowej mającej największy wpływ na dany problem,

IMPROVE – faza wdrażania rozwiązań, które eliminują lub niwelują problem do akceptowalnych rozmiarów,

INSPECT – faza sprawdzania skuteczności wszystkich działań.
Każda faza ma odpowiadający jej piktogram, dzięki czemu łatwo można się zorientować, którego etapu powinno dotyczyć wykorzystywane narzędzie.

Faza ILLUSTRATE

Tu znajduje się miejsce na opis procesu, którego dotyczy problem (Co? Gdzie? Kto?) wraz z wypisaniem wartości dla najważniejszych wskaźników KPI. Dodatkowo w tej części zawarto szablony dla mapy procesu, diagramu Pareto (do samodzielnego narysowania) oraz miejsce na run chart (również do samodzielnego nanoszenia danych). 

Faza INVESTIGATE

Jest to ta część etapu rozwiązywania problemów, w której warto posiadać otwarty umysł pełen pomysłów oraz umiejętności detektywistyczne. Można tu znaleźć szablony do wypełnienia:

  • 5 Why
  • Space for brainstorm ideas
  • Ishikawa diagram
  • Problem tree
  • Root cause evaluation

Faza IMPROVE

Gdy już uda się znaleźć przyczynę źródłową (lub przyczyny) czas zająć się wypracowaniem rozwiązań, ich ewaluacją oraz oceną ryzyka jakie niesie proces wdrażania. W tej części można znaleźć następujące szablony:

  • Space for brainstorm ideas
  • How-how diagram
  • Solution evaluation
  • Impact matrix
  • Risk analysis

Faza INSPECT i Lessons Learned

Gdy już uda się pozbyć wszystkich problemów warto sprawdzić jak dobrze nam poszło oraz czy wdrożone rozwiązania wytrzymują próbę czasu. Ponownie mamy możliwość spisania naszych KPI oraz nakreślenia wykresu run chart. Jak zawsze na samym końcu warto zastanowić się co zrobiliśmy dobrze i co mogliśmy zrobić lepiej, czyli wypisać wszystkie „lessons learned”.

Samouczek

Na samym końcu zeszytu znajduje się opis wszystkich wykorzystanych w nim metod. Samouczek pozwala odświeżyć wiedzę i znaleźć podpowiedzi jak stosować konkretne narzędzia.

Tutaj macie możliwość zakupu:

https://www.amazon.com/dp/B09PHBT7K9

A tutaj macie możliwość poznać Tomka:

https://www.linkedin.com/in/tomasz-paczkowski-697a3377/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *